Κύπελλο Coca - Cola

Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2017

Το γκολ της ισοφάρισης από την Ομόνοια.
-----------------------------------

Τρεις επαναληπτικές αναμετρήσεις περιλάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Coca - Cola και τον πρώτο αγώνα του ΑΠΟΕΛ με τη Σαλαμίνα.

Το ΑΠΟΕΛ παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ νίκησε τελικά με 2-1 τη Νέα Σαλαμίνα στο Στάδιο ΓΣΠ.

Στο 24' ο Κολοκούδιας με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Σαλαμίνα και στο 70' ο Βάντερ ισοφάρισε σε 1-1 για το ΑΠΟΕΛ και στο 74' οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα (2-1) με τον Ορλάντι.

Εθνικός - Ομόνοια...1-1
Συναρπαστική εξέλιξη είχε ο αγώνας στο Δασάκι μεταξύ του Εθνικού Άχνας με την Ομόνοια στον επαναληπτικό του 0-0.

Ο Εθνικός με τον Ζελάγιας στο 57' άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις  ο Νταρμπισιάιαρ ισοφάρισε σε 1-1 για την Ομόνοια.

Με το εκτός έδρας γκολ η Ομόνοια πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Καρμιώτισσα - ΑΕΚ...1-6
Στο Στάδιο ΓΣΖ ο Τρισκόφσκι στο 17' άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ. Στο 39' και 41΄ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 80' ο Πάντος μείωσε για την Καρμιώτισσα και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εγγλέζου πέτυχε το 4-1 για την ΑΕΚ και στο 86' ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-1. Στο 89' διαμορφώθηκε το 6-1 από τον Τρουγιόλς.

Στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει η ΑΕΚ με 2-1 και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 8-2.

Προκρίθηκε ο Ολυμπιακός
Σε αγώνα που ολοκληρώθηκε νωρίτερα στο Μακάρειο Στάδιο ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 τον Εθνικό Άσσιας και πέρασε στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ 5-0.

Και τα τρία τέρματα του Ολυμπιακού πέτυχε ο Χρυσοβαλάντης Καπαρτής (2', 53', 57').